Jack Bunter posed for a quick photo with Karen Reed after receiving the Karen Reed Scholarship. Bunter received multiple scholarships and awards including the President’s Award for academic excellence and being in the top 10% of his class.
Jack Bunter posed for a quick photo with Karen Reed after receiving the Karen Reed Scholarship. Bunter received multiple scholarships and awards including the President’s Award for academic excellence and being in the top 10% of his class.
Northland Pines High School (NPHS) held its Senior Scholarship and Awards program for the Class of 2022 May 2 in the school’s auditorium.

Local and state scholarships totaling $311,500 were presented to graduating seniors. This amount does not include individual scholarships students will receive from the university or college they will attend.

A list of the awards, recipients, amounts (where applicable), and presenters is shown in the order of the program as follows:

Academic Excellence: Francis Milanowski, $2,250 per year for four years, totaling $9,000; presented by Dan Marien.

Technical Excellence: Baron Fiedler, $2,250 per year for up to six semesters, totaling $6,750; presented by Dan Marien.

U.S. Marine Corps: Scholastic Excellence, Logan Marquardt; Distinguished Athlete, Grace Wittkopf; and Semper Fidelis for Musical Excellence, Andrew Hartwig; presented by Josh Tilley.

D & M Accounting Services Inc.: Jack Bunter and Megan Ritzer, $500 each; presented by Sade Seeger.

St. Germain United Church of Christ Thrift Store: Sam Gremban, Alexis Kasper, Frankie Milanowski and MacKenzie Vold, $1,000 each; presented by the Rev. Carla Simmons.

Thomas E. Martens Memorial: Frankie Will, $550; presented by the Rev. Carla Simmons.

Vilas County Lakes and Rivers Association: August Phillipich and Carolyn Schaars, $500 each; presented by Susan Knight.

American Legion: Badger Boys, Owen Uebe, $400; Americanism and Government, Alexis Kasper, $750; Scholar, Samantha Haiduk; Art, Rose Majewski; Music, Drew Schulta; Athlete, Lexi Thomas; and Americanism, Brady Beyer; presented by James Lynn.

Vilas County Tavern League: Samantha Haiduk, Nicholas Petreikis, Neve Peterson, Megan Ritzer, Carolyn Schaars and Frankie Will; $1,000 each; presented by Dan Ullsperger.

Plum Lake Women’s Club: Brooke Liebenstein, $500; presented by Kelly Roach.

Headwaters Builders Association: Braxtin Bell and Brady Beyer, $250 each; presented by Joe Cordova.

St. Germain Women’s Service Club: Gertrude Geraghty, Samantha Huelskamp, Brooke Liebenstein, Kelty Neff and Frankie Will, $1,000 each; presented by Cookie Lough.

Kelsey Bellman Memorial Medical: Sam Gremban and MacKenzie Vold, $500 each; presented by Gail and Gary Schwenn.

Conover Lions Club: Badger Boys State, Andrew Hartwig, $400; in memory of Raymond Johnson, Drew Christenson; and in memory of “Bud” and Kathryn Reed, Madelyn Harris and Molly Payne, $1,000 each; presented by Michael Lydon and Kathleen Johnson.

Eva Schmidt Memorial: Sponsored by the Eagle Chapter No. 218, Order of the Eastern Star, MacKenzie Vold; $1,000; presented by Emilie Pederson.

Sam Larsen Memorial: Madelyn Harris and Frankie Will, $500 each; presented by Lisann Snedden.

Eagle River Lions Club: University, Jack Bunter and Frankie Milanowski, $2,000 each; technical, Rylie Skarbek, $1,000; and Badger Boys State, Gaige Marien, $400; presented by Josie Silber.

Eleanor Royal Trust: Lexi Thomas, $4,000, $1,000 renewable for four years; presented by Ryan Tienhaara.

Artarama: Rose Majewski and Frankie Will, $1,000 each; presented by Jennifer Payne.

“Our Angel” Berklee Strong/Angel On My Shoulder: Madelyn Harris, $2,000; presented by Lindsey Riedel and Jared Adamovich.

Dunnie and Roselynn Richter Technical/Trade: Braxtin Bell, Brady Beyer, Drew Christenson, Megan Ritzer and Patrick Roth, $2,000 each; presented by Emily Richter.

Nicolet National Bank: Samantha Haiduk, $500; presented by Allie Meier and Nikki Popelier.

AirPro Jean Johnson Memorial Weld Training/AWI: Patrick Roth, $2,500; presented by David Weber.

St. Germain Lions Club: Madelyn Harris, Frankie Milanowski and Frankie Will, $1,000 each; presented by Fred Radtke.

Eagle River Light and Water Customer-Shared Strength Through-WPPI Energy: Ashlynn Boxrucker, $1,000; presented by Mike Sanborn.

Keith Lodholz: Kelty Neff and MacKenzie Vold, $3,000 each, and Julie Nesbitt, $1,000; presented by Don Anderson.

Ken Kazda Memorial: Kelty Neff, $500; presented by Becky Nordine.

Land O’ Lakes PTA: Maleea Eggleston, $1,000; presented by Lisa Hunt and Alyson Feltes.

Peoples State Bank: Megan Ritzer, $500; presented by Andy Jensen.

Eagle River Rotary Club: Ellyn Reese and Jacob Aiello, $1,000; presented by Jed Lechleitner.

Badger Girls State, Elise Gregersen and Lauren Piper, $350 each; presented by Jed Lechleitner

Kelsey Kares: Samantha Haiduk and Ellyn Reese, $500 each, Braxtin Bell, $250; presented by Marcia Kittleson

Ripco Credit Union: Megan Ritzer, $1,000; presented by Diane Sowinski.

Eagle River Chain of Lakes Association: Gus Phillipich, $1,500; presented by Mark Groth.

Nick Parins Memorial: Frankie Milanowski, $500; presented by Scott Foster.

Northland Pines Youth Football and Cheerleading: Brady Beyer, $500 and Andrew Hartwig, $250; presented by Samantha Henderson.

Peter Kable Memorial Trap, sponsored by Boulder Junction Shooting Range Inc.: Rylie Skarbek, $1,000; presented by Scott Foster.

Marshfield Clinic Health System: Kelty Neff, $500; presented by Sade Seeger.

Phelps-Land O’ Lakes Lions Club: Alexis Kasper and MacKenzie Vold, $1,000 each; presented by Chris Petreikis.

Sayner-Star Lake Lions Club: Brooke Liebenstein and Owen Uebe, $1,500 each; presented by Wayne Seeger.

Pepsi: Maleea Eggleston and Samantha Huelskamp, $500 each; presented by Amanda Chaloupka.

Lower Nine Mile Lake Association: Frankie Will, $500; presented by Paul Gumz.

American Citizenship, Student Council, two or more years: Ashlynn Boxrucker, Sam Gremban, Andrew Hartwig, Alexis Kasper, Megan Ritzer, Carolyn Schaars and Alana Siegmeier; presented by Amber Tilley.

Northern Horizon: Alana Siegmeier, $80,000; presented by Scott Foster.

St. Germain Elementary Parent Teacher Organization: Samantha Huelskamp, Kelty Neff and Logan Marquardt; $500 each; presented by Sade Seeger.

Sayner-St. Germain Fish and Wildlife Club: Frankie Will, $2,000; presented by Bob Schell.

Secret Chocolate Society: Alexis Kasper, Halle Kerner and Neve Peterson; $500 each; presented by Jennifer Payne.

Gene Haas Foundation: Ashlynn Boxrucker, Drew Christenson and Matthew Szafranski, $1,500 each; presented by Dr. Dan Marien.

Nelson’s Ace Building Trades: Braxtin Bell, $500; presented by Chris Petreikis.

Eagle River Chamber of Commerce: Business, Megan Ritzer; and Cranberry Fest, Alexis Kasper and Carolyn Schaars, $500 each; presented by Becky Nordine.

AWI: Patrick Roth, $1,000; presented by Ryan Tienhaara.

Karen Reed: Jack Bunter, Samantha Haiduk, Alexis Kasper, Brooke Liebenstein and Frankie Will, $2,000 each; presented by Karen Reed, Annette Numrich and Mayme Hoffmann.

Walter S. Mehr Memorial: Ashlynn Boxrucker, Sam Gremban, Andrew Hartwig, Matthew Szafranski and Grace Wittkopf, $1,000 each; presented by Dale Mehr.

John Mark Price Memorial: Andrew Hartwig, Samantha Huelskamp and Molly Payne, $1,000 each; presented by Dale Mehr.

Presidential Excellence of 3.5 to 4.0 GPA-Achievement of 3.0 to 3.49 GPA: presented by Dr. Dan Marien.

Ken Liesegang, Class of 1971: Kelty Neff, $2,000; presented by Lisann Snedden.

Robert W. Martinson Sr. Memorial: Madelyn Harris and Drew Christenson, $500 each; presented by Marcia Kittleson.

NPHS Student Council: Andrew Hartwig, $500; presented by Amber Tilley.

Schilleman Bus Service of Eagle River: Molly Payne, $500; presented by Amanda Chaloupka.

Northland Pines Middle School Parent Teacher Student Organization: Frankie Will, $500; presented by Kristin Beyer.

Isaac Tessier Memorial: Grace Wittkopf, $500; presented by Ann Perry.

William Henderson Memorial: Frankie Milanowski, $500; presented by Jodi Dillahunt and Erica Lane.

Northland Pines Music Boosters: Frankie Milanowski, Carolyn Schaars and Owen Uebe, $500 each; presented by Jodi Dillahunt and Erica Lane.

Michael J. Obrodovich Memorial: Jacob Aiello; $2,000, $1,000 renewable; presented by Kelly Roach.

Eagle River Union-NPHS Athletic Hall of Fame: Sam Gremban, Andrew Hartwig, Samantha Huelskamp, Francis Milanowski and Grace Wittkopf, $1,000 each; presented by Ken Kluever.

Land O’ Lakes Arts: Rose Majewski, $500; presented by Mary Anna Thornton.

NPHS Science, Technology, Engineering and Math: Ashlynn Boxrucker, $500; presented by Ryan Tienhaara.

Jacob A. Scheible Golf: Molly Payne, $1,000; presented by Ryan Tienhaara.

Masonic Lodge-Eagle River Masonic Lodge No. 248: Braxtin Bell, Brady Beyer and Patrick Roth, $1,000 each; presented by Ken Krivichi.

R&S Winter Family Fund: Braxtin Bell, Brady Beyer and Ross Cooper, $5,000 each; presented by David Weber.

Plum Lake Lions Club: Owen Uebe, $1,000; and Carolyn Schaars, $500; presented by Debbie Seeger.

Phelps Maple Fest: Frankie Will, $750; presented by Amanda Chaloupka.

Land O’ Lakes Fish and Game: Senior Environmental, Carolyn Schaars, $4,000, $1,000 renewable for four years), and John “Jack” LaChance Sr., Gus Phillipich, $500; presented by Gary Ebert.

Marian Pasholk Hendrickson Memorial: Rylie Skarbek, $2,000; presented by Erica Lane.

St. Germain Northwoods Lions Club: Kelty Neff and MacKenzie Vold, $1,000 each; presented by Erica Lane.

National Honor Society: Alexis Kasper and Brooke Liebenstein, $500 each; presented by Jone Davis and Stephanie Grassl.

Walters Technical: Braxtin Bell, $1,800; presented by Sade Seeger.

DeBeleyr Memorial: Maleea Eggleston and Kylee Swendson, $1,500 each; presented by Sade Seeger.

WIAA Scholar Athlete: Kelty Neff and Matthew Szafranski; presented by Josh Tilley.

First Congregational United Church of Christ’s General Educational: Jack Bunter and Madison Stebbeds, $1,000 each; presented by Norma Yaeger.

First Congregational United Church of Christ’s Jinny Patterson: Carolyn Schaars, $2,000; presented by Norma Yaeger.

First Congregational United Church of Christ’s Roger Rieckman: Alexis Kasper, $1,500; presented by Norma Yaeger.

First Congregational United Church of Christ’s Bird’s Nest: Samantha Haiduk, August Phillipich and Francis Milanowski; $8,000 each; presented by Norma Yaeger.

First Congregational United Church of Christ’s Kranz; Neve Peterson, $20,000, and Alexis Kasper $2,500; presented by Ursula Charaf.

Green Bay Packaging Inc.: Braxtin Bell, $500; presented by Sade Seeger.

Northwoods Association of Realtors Family: Alexis Thomas, $1,000; presented by Sade Seeger.

Top 10%: Jack Bunter, Samantha Haiduk, Madelyn Harris, Alexis Kasper, Logan Marquardt, Francis Milanowski, Kelty Neff, Neve Peterson, Ellyn Reese and Drew Schulta; presented by Dan Marien.